Natjecanje Dabar 2017.
Autor: Danijela Čuček, 14. 11. 2017.

Natjecanje se provodi od 13.-17.11.2017.

Molimo učenike za strpljenje i suradnju!

Hrvatska, kao punopravna članica međunarodne inicijative Bebras (Dabar) i ove godine organizira natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja.

Dabar promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Sudjelovanjem u njoj želimo učenicima pokazati da računalo nije samo igračka za društvene mreže ili gledanje filmova nego izvor zanimljivih logičkih zadataka koji informatiku čine uzbudljivom.

Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućio jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja. Po prvi puta ove godine, svaka od 58 zemalja svijeta koja organizira natjecanje, može koristiti i jedan od 6 odobrenih zadataka autora iz Hrvatske.

Natjecanje se organizira u 5 kategorija:

1.     MikroDabar za učenike 1. i 2. razreda OŠ,

2.     MiliDabar za učenike 3. i 4. razreda OŠ,

3.     KiloDabar za učenike 5. i 6 razreda OŠ,

4.     MegaDabar za učenike 7. i 8. razreda i

5.     GigaDabar za učenike svih razreda srednje škole.

Neovisno o kategoriji, učenici rješavaju 15 izazovnih zadataka uz vremensko ograničenje od 45 minuta.

Svaki sudionik može vidjeti svoje rezultate u online okruženju za natjecanje. Nakon završetka perioda natjecanja, svi sudionici će moći vidjeti kompletne povratne informacije za svaki zadatak.

Svi su natjecatelji rangirani zajedno, po kategorijama, bez obzira gdje su sudjelovali na natjecanju. Rang liste sudionika bit će objavljene u sustavu Loomen za sve sudionike koji su ostvarili minimalno 20 % ukupnog broja bodova. Liste najboljih 10 % sudionika bit će javno objavljene na službenim mrežnim stranicama Dabra.

Zadaci s rješenjima će biti javno dostupni nakon završetka natjecanja na službenoj stranici natjecanja.

Dodjeljivanje diploma, priznanja, zahvala i nagrada. Svi sudionici natjecanja dobivaju diplome o sudjelovanju u digitalnom obliku. Najboljih 10% sudionika u svakoj kategoriji dobiva posebno priznanje za najbolje rezultate.

Prema financijskim mogućnostima dodjeljuju se i nagrade sudionicima s najboljim rezultatima, u svakoj kategoriji.

Izradu diploma i priznanja za učenike te zahvalnica za mentore i škole sudionice, organizira Programski odbor natjecanja, a njihovo tiskanje organizira matična škola sudionika.

Nagrade, zahvalnice i priznanja dodjeljuju se na kraju natjecanja.