2. GLAZBENA OLIMPIJADA
Autor: Danijela Čuček, 20. 12. 2017.

2. GLAZBENA OLIMPIJADA u okviru Četvrte međunarodne glazbene olimpijade Osnovna škola Janka Leskovara, Pregrada 23. veljača, 2018.

S namjerom povećanja udjela glazbe u području kulture i općeg obrazovanja mladih te s ciljem poboljšanja razvoja međunarodnih relacija u općeobrazovnim i glazbenim školama na području glazbe, organizira se glazbena olimpijada za učenike osnovnih i srednjih općeobrazovnih i glazbenih škola. Učenike prijavljuje mentor iz općeobrazovne škole samostalno ili u suradnji s mentorom glazbene škole koju učenik pohađa. Drugu glazbenu olimpijadu u Hrvatskoj organizira Osnovna škola Janka Leskovara u Pregradi i prof. Suzana Goldin iz Glazbene škole I. M. Ronjgova iz Pule koja je stručna suradnica i članica organizacijskog odbora hrvatske olimpijade. Pobjednici hrvatske olimpijade zajedno s mentorom putuju u travnju na 4. međunarodnu glazbenu olimpijadu u Estoniju u organizaciji Europske udruge glazbenih pedagoga čija je hrvatska nacionalna koordinatorica dr.sc. Sabina Vidulin.

Ciljevi olimpijade su: učvrstiti položaj glazbenog obrazovanja kao odgojno-obrazovnog predmeta u nacionalnom kurikulumu; motivirati te ponuditi glazbeno-talentiranim učenicima mogućnosti za umjetničkim samoizražavanjem i stvaralaštvom na nacionalnoj i međunarodnoj razini; suradnja osnovnih i srednjih općeobrazovnih škola s glazbenim školama. Olimpijada se organizira za natjecatelje u dvije starosne skupine: - Grupa I – od 12 do 15 godina - Grupa II – od 16 do 19 godina Natjecatelji mogu biti učenici osnovnih i srednjih općeobrazovnih i glazbenih škola. Pobjednik svake starosne skupine sudjeluje na međunarodnoj olimpijadi u Estoniji. Smještaj i hranu za učenike i njihove mentore plaća estonski organizator, a kotizaciju za pobjednike platit će OŠ Janka Leskovara kao organizator hrvatske olimpijade.

Rok za prijavu je 1. veljače 2018.

Prijavu pošaljite u elektroničkom obliku na mail: glazbena.olimpijada@gmail.com

Organizator: OŠ Janka Leskovara Pregrada Adresa: D. Kunovića 8, 49218 Pregrada Kontakt: 049/376114; 091/3761145

Detaljnije informacije o Međunarodnoj glazbenoj olimpijadi možete naći na poveznicama: http://imuo.weebly.com/regulations.html

Svaki natjecatelj do 1. veljače treba poslati:

• notni zapis vlastite kompozicije;
  • naziv i opis skladbe od kojih se glazbenih sastavnica sastoji pjesma koju će učenik izvesti te kratki opis vlastite kompozicije;
  • navesti potrebnu tehničku opremu za izvedbu skladbi u III. i IV. dijelu;
  • navesti trajanje skladbe.

2. glazbena olimpijada sastoji se od četiri dijela:

Dio I – SLUŠNI TEST Slušanje glazbe uz teorijska pitanja o glazbenom djelu: - slušanjem glazbe odrediti: glazbeni oblik, izvođački sastav (instrument, instrumentalni sastav, vokalnog solistu - vrstu i boju njegovog glasa, duet, tercet, vrstu pjevačkog zbora), skladatelja; - navesti: mjeru, tempo, dinamiku, tonski rod (dur/mol), agogiku i način izvođenja, karakterističnu ritamsku figuru (sinkopu, triolu, punktirani ritam…);

Dio II – MELORITAMSKi PRIMJER; RITAMSKI PRIMJER Pjevanje ili sviranje (na vlastitom instrumentu) jednostavnog meloritamskog primjera. Kucanje ili taktiranje jednostavnog ritamskog primjera.

Dio III – VOKALNA IZVEDBA Sudionik će izvesti jednu skladbu po vlastitom izboru na javnom koncertu. Skladba se treba vokalno izvesti napamet bez ili s pratećim instrumentima u tonalitetu koji odgovara sudioniku. Preporučamo izvođenje skladbe hrvatskog kompozitora ili naše narodne pjesme. Skladba koju je napisao natjecatelj ne može biti izvedena u ovom dijelu (u slučaju da će se izvesti i u četvrtom dijelu).

Dio IV – VLASTITA KOMPOZICIJA Sudionik će izvesti vlastitu skladbu u najduljem trajanju od 3 minute, koju je ranije pripremio. Skladba može biti skladana za vokalnu izvedbu, akustične ili elektro-akustične instrumente ili 4 za audiovizualnu i multimedijsku izvedbu. Može biti kao pjesma za solo izvođača ili za vokalni ansambl (bez ili uz pratnju), za jedan ili više instrumenata te kompozicija za elektro-akustičnu, audiovizualnu ili multimedijsku izvedbu. Drugi pjevači i svirači mogu sudjelovati u izvedbi. Skladba treba biti originalni proizvod sudionika, ali se mogu koristiti postojeće riječi pjesme. Ista će biti izvedena uživo na javnom koncertu ili, u slučaju da je pisana za multimedijski izvor, s ranije snimljenog medija.

Dijelovi III i IV za sudionike u kojima sudionici izvode pjesmu po izboru i vlastitu kompoziciju su javne prezentacije (koncerti). Izvedbe će biti fotografirane i snimane zbog daljnjih stručnih i znanstvenih istraživanja.

Prijavnica_(1)_(1).docx (602.13 KB)