2020-10-26 07:55:45

Objava Stožera civilne zaštite Krapinsko-zagorske županije

S obzirom na velik broj uzoraka za koje se čekaju rezultati testiranja na koronavirus i nemogućnost pravovremenog provođenja daljnjeg testiranja zbog nedostatka reagensa, kako u Hrvatskoj, tako i u Europi, Stožer civilne zaštite Krapinsko-zagorske županije apelira na sve građane da:

1) Ako imaju simptome i testirani su, ali nalaz još nije pristigao, ostanu kod kuće i izoliraju se od ostatka ukućana do prispjeća nalaza. Također je potrebno da obavijeste sve osobe s kojima su bili u kontaktu 48 sati prije pojave simptoma da ostanu kod kuće u samoizolaciji i ne idu na posao do prispjeća njihovih nalaza.

2) Ako osobe imaju bilo koji simptom koji bi mogao upućivati na zarazu koronavirusom (tjelesna temperatura >37.2, šmrcanje, suhi kašalj, grlobolja, gubitak njuha i okusa, probavne smetnje, umor, glavobolja, itd...), da ostanu kod kuće, TELEFONOM se jave nadležnom liječniku, te će biti testirasni kada će testiranje biti moguće. Također je potrebno da obavijeste sve osobe s kojima su bili u kontaktu 48 sati prije pojave simptoma da ostanu kod kuće u samoizolaciji i ne idu na posao do prispjeća njihovih nalaza.

3) Osobe koje su zdrave i nemaju simptome bolesti, a kontakti su oboljelih i iz nekog razloga su se testirali, moraju ostati u karanteni do isteka propisane samoizolacije, bez obzira na nalaz testa. Ukoliko dobiju pozitivan test, neka odmah telefonom obavijeste sve osobe s kojima su bili u kontaktu 48 sati prije uzetog brisa, te neka upute svoje kontakte da ostanu u samoizolaciji i da se telefonom jave nadležnim liječnicima.

4) Osobe koje se trebaju testirati radi ostvarenja zdravstvene zaštite (trebaju na pregled, operaciju ili slično) i nemaju simptoma koji upućuju na koronavirus, a zbog trenutne situacije se ne mogu testirati ili nisu još dobili nalaz testa, treba im se omogućiti da ostvare zdravstvenu zaštitu bez obzira što nemaju test. Ako se primaju na hospitalizaciju, treba ih po primitku izolirati te one koji već ne čekaju nalaz i testirati – obje skupine trebaju ostati u izolaciji do prispijeća nalaza. Ako idu na neodgodivi zahvat koji ne zahtijeva hospitalizaciju, zdravstveno osoblje treba prema njima postupati kao da su zaraženi – korištenje osobne zaštitnu opreme, izolacija, deznifekcija….)

5) Osobe koje su kontakti pozitivnih i nalaze se u samoizolaciji, te razviju simptome bolesti, NE TREBAJU SE TESTIRATI. Neka se TELEFONOM  jave nadležnim liječnicima koji će ih upisati u sustav kao oboljele i javiti službenom prijavom epidemiološkoj službi.

Skrećemo pažnju na način provođenja izolacije i samoizolacije:


Osnovna škola Janka Leskovara Pregrada