« Prosinac 2020 »

Povijest
Osnovna škola Janka Leskovara u Pregrada nosi ime po ovdašnjem književniku Janku Leskovaru (Valentinovo, 1861. – 1949.).
            U knjizi „Građa za povijest školstva Kraljevine Hrvatske i Slavonije od najstarijih vremena do danas“ Antuna Cuvaja zabilježeno je kako 1793. godine u Pregradi školu polazi jedno dijete. Školska spomenica govori, međutim, kako je škola u Pregradi sagrađena 1842. godine, a obuka u njoj zapoćeta je 1843. godine. Prvi učitelj u školi bio je „Mato Majer, ovomjesni orguljaš i pojac“.
            1864. godine na školskoj je zgradi podignut 2. kat sa satnom za drugog učitelja.
            Spomenica navodi da u to doba školu pohađa 240 dječaka i djevojčica, a opetovnicu 20 učenika. 1865. godine za stalnu učiteljicu dolazi Ružica Bosnar koja će posljie s učiteljem Franjom Cvjetkom u Pregradi službovati preko 40 godina.
            U spomenici za šk. G. 1880./1881. prvi se put spominje podatak o školskoj knjižnici. „Školska knjižnica ima 7 djela, odnosno 15 svezaka.“
            Školske godine 1894./95. četverorazredna škola dobila je peti razred s 52 djece.
            28. veljače 1909. g. otvorena je svečano nova školska zgrada; broj školski obveznika je 1073, a polaznika , zajedno s opetovnicom, 525.
            16.3.1930.g. svečano je otvorena nova škola u Benkovu. Tom prigodom pozdravni govor održao je Janko Leskovar, umirovljeni školski nadzornik i hrvatski književnik koji je izabran za prvog predsjednika školskog odbora.
            Iste godine otvorena je škola u Gorjakovu. To je bilo vrlo važno jer je iz tog sela tek dio djece bio obuhvaćen školovanjem zbog velike udaljenosti od Pregrade.
            Od šk. g. 1946./47. Osnovna škola u Pregradi radi po programu osmogodišnjih škloa.
            Dana Osnovna škola Janka Leskovara u Pregradiu svom sastavu ima centralnu i pet područnih škola: Benkovo, Gorjakovo, kostel, Sopot i Stipernicu s ukupno 654 učenika. U centralnoj školi radi se u dvije smjene u razrednim odjelima od 1. do 8. razreda. Na područnim školama radi se u dvorazrednim kombinacijama od 1. do 4. razreda.
            Nova moderna zgrada centralne škole u Pregradi otvorena je šk. g. 1983./84. U sastavu škole je sportska dvorana i igralište. Škola ima 15 učionica, a u njima je u 22  razrednom odjelu raspoređeno 524 učenika. U informatičkoj se učionici nalazi 16 računala, a školska knjižnica raspolaže sa 3 570 knjiga. Uposleno je ukupno 68 djelatnika.
            U školi se organiziraju kulturne, tehničke, ekološke i športske aktivnosti u okviru odgovarajućih izvannastavnih aktivnosti. Učenici kroz nastavu i izvannastavni rad postižu zapažene rezultate na razina Krapinsko-zagorske županije i republike Hrvatske.
            Vođenjem brige o interijeru, uređivanjem okoliša škole oplemenjuju prostor u kojem svakodnevno rade i borave. Aktivno se uključuju u događanja i kulturne manfestacije u gradu čime doprinose obogaćivanju sadržaja istih.
            Škola – učenici, roditelji i učitelji, velika su obitelj zaokupljena zajedničkim brigama i radostima, orenuta prema budućnosti.
                                                                                              Ravnateljica Zdravka Žiger Žgela