Održana 2. hrvatska glazbena olimpijada
Autor: Danijela Čuček, 26. 2. 2018.

U petak, 23.2.2018. godine u OŠ Janka Leskovara, Pregrada održana je 2. hrvatska glazbena olimpijada koja se odvija bienalno u sklopu 4. međunarodne glazbene olimpijade. Sudjelovalo je 11 učenika u 2 kategorije. U 1. kategoriji (12-15 godina) – 8 učenika, a u 2. kategoriji (16-19 godina) 3 učenika. Učenici svoja znanje, talent i kreativnost pokazuju u 4 dijela olimpijade: slušni test, meloritamski i ritamski primjer, vokalna izvedba tradicijske skladbe ili skladbe hrvatskog skladatelja te izvedba svoje originalne skladbe. Posebno treba istaknuti važnost stvaranja vlastitih kompozicija čime se potiče kreativnost i stvaralački duh učenika. Zadnje dvije komponente izvode se na koncertnom dijelu pred publikom.

Ciljevi olimpijade su: učvrstiti položaj glazbenog obrazovanja kao odgojno-obrazovnog predmeta u nacionalnom kurikulumu; motivirati te ponuditi glazbeno-talentiranim učenicima mogućnosti za umjetničkim samoizražavanjem i stvaralaštvom na nacionalnoj i međunarodnoj razini; suradnja osnovnih i srednjih općeobrazovnih škola s glazbenim školama.

U prvoj kategoriji zlatnu diplomu dobili su Ivan Habazin, učenik OŠ Marija Bistrica i Anamarija Bukovnik, učenica OŠ Kaštanjer i Glazbene škole Ivana Matetića-Ronjgova iz Pule. Ivanova mentorica je Tatijana Lenart, a mentor Ananamarije Bukovnik je Marijo Eterović.

Srebrnu diplomu osvojila je Lada Sente iz OŠ Zrinski Nuštar. Njezina mentorica je Mia Mucić. Brončanu diplomu osvojio je Marko Majić iz Drvodjelske škole Zagreb I Glazbene škole Dugo Selo. Mentor je Dario Cebić.

Uz nagrađene sudjelovali su: Lana Gradečak i Emanuel Rod s mentoricom Marinom Pakelj iz OŠ Matije Gupca u Gornjoj Stubici, Jan Gorišek iz OŠ Josipa Zorića i GŠ Dugo Selo s mentorom Darijom Cebićem, Tara Liber iz OŠ Janka Leskovara i GŠ Pregrada s mentoricom Ninom Šala.

U 2. kategoriji zlatnu diplomu osvojio je Matija Pongračić, učenik Prve gimnazije Varaždin i Glazbene škole Varaždin. Mentorice su Lidija Đidara iz Glazbene škole Varaždin i Slavica Kelemen iz Prve gimnazije Varaždin.

Srebrnu diplomu osvojio je Martin Žućko, učenik ŠUDIGO, Zabok i Glazbene škole Dugo Selo. Mentor je Robert Mihovilić. Brončanu diplomu osvojio je Jan Orešić, učenik Gimanzije Sesvete i Glazbene škole Dugo Selo. Mentor je Dario Cebić.

Natjecatelji koji su osvojili zlatne diplome, Ivan Habazin, Anamarija Bukovnik i Matija Pongračić putuju na 4. međunarodnu glazbenu olimpijadu koja će se održati od 18. do 21. travnja u Tallinu u Estoniji.

Organizator 2. glazbene olimpijade su  OŠ Janka Leskovara u Pregrade i stručna suradnica na olimpijadi profesoricom Suzanom Goldin koja je ujedno i član povjerenstva za ocjenjivanje na Međunarodnoj glazbenoj olimpijadi. Natjecatelje je ocjenjivalo povjerenstvo u slijedećem sastavu: Suzana Goldin kao predsjednica povjerenstva i članovi Petra Tramišak, Deniza Gjini i Dinko Krstinić. Održavanje 2. hrvatske glazbene olimpijade podržali su grad Pregrada i Krapinsko-zagorska županija.