Večer znanosti
Autor: Danijela Čuček, 21. 5. 2018.

Unatoč vremenskim neprilikama, u petak 18.5.2018., održana je treća po redu Večer znanosti u organizaciji OŠ Janka Leskovara, Pregrada. Umjesto na Trgu Gospe Kunagorske, radionice su se održale u sportskoj dvorani naše škole, a predavanja i kviz u školskoj blagovaonici. Večer znanosti posjetila je zamjenica župana Krapinsko-zagorske županije, gđa. Jasna Petek te gradonačelnik grada Pregrade, gosp. Marko Vešligaj. Večer znanosti se održala u sklopu projekta "VolontirAJMO-jačanje kapaciteta lokalnih zajednica za volontiranje" te pod pokroviteljstvom Krapinsko-zagorske županije i Grada Pregrade.

Brojni posjetitelji, mali i veliki, okušali su se u raznim područjima znanosti kroz 15 zanimljivih radionica. Na samim radionicama radilo je 88 edukatora. Zahvaljujemo Institutu za medicinska istraživanja i medicinu rada, udruzi e-STUDENT, Srednjoj školi Pregrada, udruzi Stakleni svijet i tvrtki Vetropack Straža d.d., Dječjem vrtiću "Naša radost" Pregrada, OŠ Viktora Kovačića, Hum na Sutli te učiteljicama i učenicima OŠ Janka Leskovara koji su sudjelovali sa čak 5 radionica. Moramo spomenuti i preko 40 volontera OŠ Janka Leskovara koji su dali sve od sebe i pomogli u pripremama i samoj provedbi Večeri znanosti.

Posebna zahvala ide predavačima - dr.sc. Dubravki Rašić sa Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada, doc.dr. sc. Ivanu Markoviću sa Fakulteta za elektrotehniku i računarstvo te dr. sc. Davoru Horvatiću sa fizičkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakluteta.

Po završetku radionica i predavanja održan je kviz znanja povezan sa sadržajima radionica i predavanja. U prvom dijelu kviza natjecale su se 4 ekipe - ekipa učenika iz Pregrade, ekipa učenika iz Huma na Sutli te ekipe odraslih iz Pregrade i Huma na Sutli. U finalnom krugu kviza igrala je ekipa učenika iz Huma na Sutli protiv ekipe odraslih iz Huma na Sutli, a pobjedila je ekipa učenika koja je osvojila vrijedne nagrade našeg sponzora nakladničke kuće Alfa. Ostali natjecatelji kviza dobili su utješne nagrade koje je sponzorirala Školska knjiga. Potom se u kvizu znanja okušala i publika. Najbolji je bio naš učenik Karlo Vrhovski koji je osvojio vrijednu nagradu.

Zahvaljujemo svima koji su podržali Večer znanosti i na bilo koji način pomogli u realizaciji. Vidimo se opet sljedeće godine!