« Svibanj 2024 »

Noć knjige 2024. 🌙📚 Kad je prizma kataklizma: čitaj!
Autor: Danijela Čuček, 23. 4. 2024.

Tema je to manifestacije Noć knjige koju već 4. godinu zaredom obilježavamo nizom aktivnosti koje u auli naše škole predvode pojedini učenici dok ostali učenici 5.-8. razreda sudjeluju u aktivnostima. U Noći knjige 2024. zanima nas na koje se načine kao čitatelji nosimo s izazovnim vremenima.
➡️U temu je učenike uveo Noel Zdolc, učenik 8. razreda kratkim uvodom u kojem je uz pomoć plakata (koji je izradila Mila Cesarec, učenica 6. razreda), govorio o tome s kojim se problemima u današnjem svijetu suočavamo i podsjetio nas da se u knjigama nalaze rješenja za brojne probleme.
Učenici su se zatim podijelili u četiri skupine. Svaka je skupina sudjelovala u četirima aktivnostima koje pomažu u rješavanju problema navedenih u uvodu:
▶️Za manjak tjelesne aktivnosti koji dovodi do debljine učenice 5. i 6. razreda (Doris Đurkin, Leona Filipčić, Paola Vukmanić, Helena Vukmanić, Karla Špiljak i Dora Bucifal) predstavile su rješenje, igru gumi-gumi te predstavile istoimenu knjigu.
➡️Narukvica smirilica bio je naziv aktivnosti u kojoj su učenici naučili tehnike opuštanja koje mogu koristiti po potrebi, a jedna od tih aktivnosti uključivala je disanje uz korištenje perli na narukvicama koje su učenici izrađivali. Ovu aktivnost predvodile su učenice 6. razreda (Vedrana Orešić, Naomi Novak i Antonija Koprivnjak).
➡️Dotakli smo se i problema zagađenja okoliša u igri Eko bajke. Učenice 8. razreda (Mia Baričević, Edita Kolar, Lana Šimun i Klara Vrbanc) čitale su kratke ulomke iz poznatih dječjih knjiga, a učenici su, podijeljeni u dvije skupine, odgovarali na pitanje u koji spremnik za reciklažu svrstati predmet koji se spominje u tekstu te na pitanje o kojoj knjizi se radi. Uz korištenje gumba za odgovore s rotirnim lampama, ova igra bila je jako zabavna!
➡️Svjesni smo i problema nemira koji se u svijetu događaju pa su učenice 5. i 6. razreda (Maša Horvat, Ema Šlogar, Mia Ljubić i Tomislava Jug) predstavile simbole mira i objasnile kako su oni to postali. Kasnije su učenici igrali ljudski memori, a kartice koje su koristili sadržavale su simbole mira.
🩷Vrijednosti koje smo ponijeli s ovogodišnje Noći knjige su dobri međuljudski odnosi i druženje koje potičemo među djecom, vraćanje zaboravljenih igara, njegovanje tolerancije, međugeneracijska suradnja, tolerancija i nenasilje.
Zahvaljujemo svim učenicima koji su na bilo koji način pridonijeli održavanju ovog događaja te knjižničarki Elizabeti Kantoci na organizaciji i pripremi učenika za vođenje aktivnosti.
Video s Noći knjige pogledajte na poveznici: