Podrška roditeljima 5.-8. razred
Autor: Zdravka Žiger, 27. 3. 2020.

Dragi roditelji učenika 5.-8. razreda,

svjesni smo da novonastala situacija predstavlja veliki izazov za Vas i Vašu djecu od praćenja nastave na daljinu, organizacije čuvanja djece i pomoći prilikom učenja.

Stoga od sljedećeg tjedna krećemo na oblik nastave kroz blok satove kako bismo smanjili broj predmeta koje učenici moraju pratiti kroz dan te na taj način smanjili i pritisak na učenike, roditelje i učitelje.

Raspored će biti objavljen na našoj web stranici i u Yammer grupama razreda. Važno je naglasiti da takav raspored kreće od ponedjeljka, 30.3.2020. godine.

Za sve nas, ovo je nova situacija za koju smo se spremali svega nekoliko dana. Ako imate problema u otvaranju poveznica, otvaranju dokumenata – javite se razredniku koji će Vam pomoći ili Vas usmjeriti na našu učiteljicu informatike i ravnateljicu kako bismo riješili problem. Ako imate problema s usmjeravanjem Vašeg djeteta, javite se razrednicima koji će Vam pomoći ili Vas usmjeriti na stručne suradnice ili ravnateljicu koju možete kontaktirati na broj mobitela 0913761219.

Molimo Vas, nemojte biti pod pritiskom i misliti da morate igrati ulogu učitelja. Većinu aktivnosti i zadataka naši učenici mogu obavljati samostalno. Učenje bi trebalo biti nešto što je dužnost samih učenika – pokušajte ne upasti u zamku obavljanja njihovog posla umjesto njih.

Vi možete napraviti „raspored rada“ za svoje dijete kako biste mu pomogli održati neki oblik organizacije rada. Neki se još uvijek snalaze s tehnologijom te kako ona funkcionira.

Važno je da učenici imaju ustaljenu rutinu jer onda najbolje uče. Pomognite im da naprave dnevni raspored.

Evo prijedloga:

1. Buđenje, jutarnja higijena i doručak. Priprema udžbenika i ostalih stvari   potrebnih   za nastavu do 9.00 sati.

2. Prijava na platformu, praćenje nastave 9.00-10.00 sati te skidanje zadataka.

OBAVEZAN Like na objavu učitelja kako bi učitelj mogao znati je li  učenik

prisutan i je li  preuzeo zadatke. (Učitelji stavljaju materijale do 9 sati!).

3. Od 10.00 sati krenuti u izvršavanje zadataka. Postaviti pitanja učiteljima ako

nešto nije jasno.

4. Između svakog predmeta uzeti stanku od 10 minuta, protegnuti se, popiti vode,otići na WC.

5. Do 14 sati učenici obavljaju zadatke.

Ako se zadaci, iz nekog razloga, prebacuju na drugi dan/tjedan, na papir je potrebno odrediti rok (datum), naziv predmeta i podsjetnik o zadatku.

Molim Vas, da i Vi provjerite u toku dana kada stignete, jesu li se Vaša djeca javila u grupe predmeta koje su imali na rasporedu i obavila zadatke. Učitelji će također od njih tražiti povratnu informaciju. Učenici moraju do sljedećeg sata dati povratnu informaciju učitelju. Ako neće obavljati svoje obaveze, razrednici će Vas obavijestiti o tome kako učenici ne bi zaostajali s nastavom te kako bi  znali da ne mogu izbjegavati svoje obaveze. Oni često  misle da se u virtualnom svijetu mogu sakriti, što je potpuno krivo uvjerenje jer je u virtualnom svijetu sve vidljivo i ostaje pisani trag.

I na kraju, ako imate problema, svakako nam se obratite. U ovoj nedaći smo svi zajedno i moramo si međusobno pružiti podršku.

Budimo blagi prema sebi i prema djeci, ali s jasnim obavezama kako bismo ih usmjerili i održali red.

Hvala Vam na suradnji, strpljenju i povratnim informacijama koje nam omogućuju unapređivanje rada/učenja na online platformama.

Vaši učitelji i ravnateljica!