U protekle dvije godine naša je škola uz još tri partnerske škole iz Slovačke, Njemačke i Turske bila dio Erasmus + projekta pod nazivom European games.
Vizija projekta Europske igre je podići međunarodnu svijest o fairplayu, a cilj projekta je dijeljenje najboljih praksi u području obrazovanja. Partneri u projektu pregradskoj osnovnoj školi bili su Katharina-Heinroth-Grundschule iz Berlina u Njemačkoj, Základná skola, Pribinova 1 iz Zlatih Moravca u Slovačkoj i Hoca Ahmet Yesevi Ortaokulu iz Konye u Turskoj. Prva mobilnost u sklopu projekta održana je u veljači 2023. u Turskom gradu Konya. Nažalost, ta mobilnost održana je nakon jakog potresa u Turskoj te su aktivnosti održane u smanjenom opsegu. Partnerske škole tada su predstavile svoj rad kako bi se bolje upoznale, a domaćini su pokazali primjere dobrih praksi njihove škole. Iznenađujuće je bilo vidjeti da su u turskoj partnerskoj školi razredi brojčano veći nego u Hrvatskoj, a broje i preko 40 učenika.
U listopadu je održana mobilnost u Slovačkom gradiću Zlate Moravce. Predstavnici Osnovne škole Janka Leskovara imali su priliku prisustvovati Dječjem danu koji je organiziran u njihovoj osnovnoj školi. Moglo se vidjeti da se u toj školi izrazito njeguje tradicija. Gosti su imali priliku sudjelovati u tradicijskim igrama i plesovima s učenicima. Ono što je bilo posebno i vrijedno je implementiranja u partnerske škole je prenošenje znanja i vještina među generacijama. Dva puta godišnje u toj slovačkoj školi organiziraju se aktivnosti u kojima zajedno rade i uče različite generacije učenika, npr. Učenici petih razreda pripremaju aktivnosti i podučavaju učenike prvih razreda i obrnuto. Na taj se način učenici različitih generacija bolje upoznaju i povezuju.
U listopadu 2023. naša je škola bila domaćin treće mobilnosti. U Pregradi je naglasak bio na digitalnim alatima u podučavanju i učenju kroz igru u digitalnim medijima. Goste su prigodnim programom dočekali članovi školske folklorne skupine obučeni u zagorske narodne nošnje. Nakon toga održane su aktivnosti po skupinama u razredima gdje su prikazani primjeri raznih igara koje se mogu koristiti u nastavi. Predstavljeni su alati putem kojih učenici uče programirati te su odigrane digitalne igre putem kojih su gosti imali priliku naučiti nešto o našoj zemlji. Održan je i okrugli stol na temu digitalnih alata u obrazovanju, gdje je iznenađujuće bilo čuti da njemačke škole ne koriste toliko digitalnih alata kao na primjer naša škola te da se tamo strogo poštuje zaštita podataka. Nigdje se ne smiju objavljivati podaci o učiteljima i učenicima te se smiju koristiti samo provjereni i dopušteni alati u učenju kod kuće. U Turskoj su učitelji vrlo aktivni po pitanju korištenja digitalnih alata, no radi velikog broja učenika digitalne kvizove i slične alate učenici mogu koristiti samo kod kuće. Upotreba mobitela, tableta i sličnih uređaja nije im dozvoljena u školama. Slovački obrazovni sustav funkcionira slično kao i naš u Hrvatskoj, njihova aplikacija slična hrvatskom e-dnevniku ima i mogućnost obostrane komunikacije s roditeljima i učenicima.
Osnovna škola Janka Leskovara sredstvima iz ovog projekta nabavila je nekoliko igara za svoje učenike. Neke se mogu koristiti svakodnevno, kao na primjer, stolni nogomet koji je postavljen u auli škole. Također, neke od igara kao luk i strijele moći će se koristiti za vrijeme sata razrednika ili za vrijeme školskog piknika kojeg škola prakticira zadnje dvije godine.
U svibnju 2024. godine održana je završna mobilnost u Berlinu. Partnerska škola iz Berlina uz učenike koji govore njemački upisuje i učenike kojima je materinji jezik poljski pa se u školi održava nastava na poljskom i na njemačkom jeziku. Škola je jako velika. Ima lijepo, veliko, ograđeno dvorište u koje učenici izlaze za vrijeme odmora. U školi se može osjetiti da postoje mnoga pravila kojih se treba držati. Svatko zna koji je njegov posao i u koje vrijeme ga radi. Ono što smo također primijetili je da škola nema zaposlene spremačice ili domare. Poslove čišćenja i održavanja vode vanjske tvrtke, pa se može vidjeti da nije baš sve čisto kao što bi moglo biti. Berlin nije tipičan njemački grad. U njemu možete vidjeti ljude iz različitih udaljenih dijelova svijeta. Bilo je zanimljivo slušati pozdrave koje su nam u sklopu dobrodošlice izrekli učenici na tečnom hrvatskom, slovačkom i turskom jeziku.
Razmjenom iskustava u ovom projektu bogatiji smo za nove vidike. Uz pomoć Erasmus + projekata implementiraju se nove i zanimljive aktivnosti, ali i uočavaju sličnosti ili različitosti u kulturi i načinu funkcioniranja. Jedan od produkata ovog projekta je svezak s detaljnim prikazima igara koje se mogu provoditi s učenicima u nastavi, a mogu se primjenjivati u kontekstu uključivanja, borbe protiv diskriminacije i zlostavljanja, zaštite okoliša, osnaživanja, solidarnosti i raznih drugih tema.