Vukovar
Autor: Danijela Čuček, 16. 3. 2017.

Izvanučionička nastava učenika 8.abc razreda  održana je 9.3. i 10.3.2017. g. Prema kurikulumu planiran je posjet Vukovaru u organizaciji Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar. Učenici su se pridržavali dogovorenih pravila ponašanja i kućnog reda hostela te su u potpunosti izvršili sve što je bilo planirano ovom izvanučioničkom nastavom.

Za sve učenike je organiziran smještaj i prehrana u hostelu Dubrovnik, prijevoz kao i sve aktivnosti u Vukovaru, a troškove u potpunosti podmiruje organizator  ove izvanučioničke nastave (MCDRVU). Učitelji pratitelji bile su razrednice osmih razreda Danijela Čuček, Ivana Ptičar i Blaženka Podoreški te Vlado Bešenski.

Polazak je bio u  četvrtak, 9.3. u 3,30 sa školske autobusne stanice i svi su učenici došli na vrijeme pa smo i krenuli kako je planirano. Prijevoznik je bio Vincek.

Prvi dan program u Vukovaru započeo je  u 9 sati.  Učenici su po dolasku  dobili lunch pakete nakon čega je počeo program (tematska predavanja, posjet Gradskom muzeju i Muzeju vučedolske  kulture). Nakon toga  učenici su se prijavili u hostel prema rasporedu koji smo dobili nakon čega je bio organiziran ručak.. Nakon ručka slijedi prijava u hostel. Od 16,00-18,00 u pratnji učenici su  imali slobodno vrijeme u centru Vukovara. Večera je bila  u 18,30 nakon čega je organizirana disco večer do 22 sata. Učenici su po povratku iz disco cluba obavili higijenu te se spremili na spavanje u 23 sata.

Drugi dan je počeo odjavom iz hostela te  doručkom u 8,30 nakon čega  su učenici posjetili memorijalne lokacije na širem području Vukovara, sudjelovali  u kvizu i Školi mira. U dogovoru sa učenicima sakupili smo 0,50 lipa po učeniku za svijeće koje smo zapalili na Memorijalnom groblju te 5 kuna po učenicu za ulaz u Spomen dom na Ovčari za što su učenici dobili ulaznice.  Ručak je bio  u 14,00 sati, a program završio u 16,00 sati kada smo se ukrcali na  autobus i krenuli natrag za  Pregradu. U Pregradu smo stigli u 21:00 i svi roditelji su na školskoj stanici dočekali učenike.

Učenici su se pridržavali dogovorenih pravila ponašanja i kućnog reda hostela te su u potpunosti izvršili sve što je bilo planirano ovom izvanučioničkom nastavom.  Učenici nisu imali nikakve primjedbe na smještaj, prehranu, prijevoz ili bilo što drugo vezano uz organizaciju IUN. Voditelji također nemaju nikakvih primjedbi.